"Większość ludzi nie chce pływać, dopóki nie nauczy się pływania", czyli "Wilk stepowy" Herman Hesse wyd.1 z 1929.

07-04-2016
 https://antyksobieski.pl/uploads/blog/main/thumbnail/thumb_5-04-hesse.jpg?lm=1460055044

 

"Jakże mam nie być wilkiem stepowym i obdartym pustelnikiem, skoro żyję w świecie, którego celów nie podzielam, którego radości są mi wszystkie - obce. Nie mogę długo siedzieć w teatrze ani w kinie. Zaledwie mogę przeczytać gazetę, rzadziej współczesną książkę. (...). I w rzeczy samej, jeśli ten świat ma rację, jeśli ma rację ta muzyka kawiarniana, jeśli mają rację te masowe przyjemności i ci ludzie zamerykanizowani, tak niewiele wymagający, w takim razie ja nie mam racji, ja jestem szaleńcem, prawdziwym wilkiem stepowym, jak siebie często nazywałem, zbłąkanym w obcym i niezrozumiałym świecie zwierzęciem, które już nie znajdzie ani ojczyzny, ani powietrza, ani pożywienia."

"Jesteś dla tego prostego, wygodnego dzisiejszego świata, zadowalającego się byle czym, za bardzo wymagający i za głodny, on cie wypluwa, masz dla niego o jeden wymiar za dużo/"

"Większość ludzi nie chce pływać, dopóki nie nauczy się pływania. Oczywiście, że ludzi nie chcą pływać. Urodzili się przecież dla ziemi, nie dla wody. Oczywiście, że nie chcą myśleć, gdyż stworzeni zostali do życia, a nie do myślenia. Kto myśli, kto z myślenia czyni sprawę najważniejszą, ten wprawdzie może w tej dziedzinie zajść daleko, ale taki człowiek zamienił ziemię na wodę i musi kiedyś utonąć."

Hermann Karl Hesse, ps. „Emil Sinclair” (ur. 2 lipca 1877 w Calw, zm. 8 sierpnia 1962 w Montagnoli w kantonie Ticino) – prozaik, poeta i eseista niemiecki o poglądach pacyfistycznych. Okazjonalnie również rysownik i malarz.

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1946 r. Z uzasadnienia jury otrzymał ją „za inspirującą twórczość, która w swoim rozwoju ku śmiałości i głębi reprezentuje zarówno klasyczne ideały humanisty, jak i wysokie wartości stylu” za „szlachetnie podniosłą i różnorodną poezję, która zawsze wyróżniała się świeżością natchnienia i rzadko spotykaną czystością ducha”, a także za „talent epicki i dramatyczny”.

Autor powieści o kontekście egzystencjalnym, nawiązujących do filozofii buddyjskiej oraz psychoanalizy, których tematem jest zazwyczaj samotne poszukiwanie harmonii i głębi duchowej w skłóceniu ze społeczeństwem (Wilk stepowy, Siddhartha). Jego twórczość należy zdaniem Tomasza Manna do „szczytowych i najczystszych dokonań naszej epoki”.

Źródło: wikipedia.org.

Książka poruszająca, legendarna i uniwersalna, doceniona zarówno przez krytykę, jak i czytelnika, dlatego znalazła się w ścisłym kanonie literatury pięknej. Każdy powinien ją przeczytać, może pozwoli nam uświadomić sobie nasze miejsce we współczesnym świecie...
 

HESSE HERMANN

WILK STEPOWY

Powieść

I polskie wydanie

Przełożył z niemieckiego Józef Wittlin

Warszawa 1929r., Tow. Wydawnicze "Rój", str. 304[4], format 12x19cm

W ofercie naszego antykwariatu znajdziecie to pierwsze wydanie oraz wiele innych rzadkich książek przedwojennych, które mogą stać się ozdobą każdego księgozbioru.

 

Lubicie to, dajcie łapkę w górę!

 

 

 

Polecane artykuły

Książka najlepszym prezentem…

Książka najlepszym prezentem…

20-07-2017
Książka najlepszym prezentem…
Dlaczego warto kupować pierwodruki, pierwsze i wczesne wydania literatury.

Dlaczego warto kupować pierwodruki, pierwsze i wczesne wydania literatury.

07-06-2016
Pierwodruki czy pierwsze wydania. Wartość pierwszych wydań klasyki powieściowej XX-go wieku na światowym rynku książki wzrosła w ciągu kilkunastu ostatnich lat znacząco. 
Ekskluzywne książki w skórzanych oprawach.

Ekskluzywne książki w skórzanych oprawach.

14-04-2016
Z czym powiązać luksusowe książki w oprawione w skórę...