POLAK - HYGIENA MĘŻATEK I MATEK

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 14942
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)
  • szt.
  • 399,00 zł

POLAK - HYGIENA MĘŻATEK I MATEK

DR. J. POLAK

HYGIENA MĘŻATEK I MATEK

(ciąża, poród, połóg, pielęgnowanie noworodków)

przekład dzieł: Prof. Dr Spöndli'ego (Schwangerschaft, Geburt und Wochenbett) i Prof. Breslau (Anleitung zu einer vernunftgemässen Ernährung und Pflege der neugebornen und kleinen Kinder)

dokonany i uzupełniony podług innych autorów przez J. Polaka.

Warszawa, 1882r, nakład Księgarni Ludwika Polaka, (Warszawa : druk "Wieku"); str. [4] 126, [3]; format 13x18 cm

 

Jedna z pierwszych publikacji Dr Józefa Polaka (1857-1928) lekarza, pioniera i popularyzatora higieny na ziemiach Królestwa Polskiego, założyciela Warszawskiego Tow. Higienicznego i czasopisma „Zdrowie”, organizatora pierwszej w Europie wschodniej Wystawy Higienicznej. Jego życiowym celem było doprowadzenie do poprawy sytuacji zdrowotnej społeczeństwa, poprzez szerzenie oświaty sanitarnej i zasad higieny.

 Tak pierwsze spotkanie z dr Polakiem opisał Bolesław Prus: „Pewnego dnia, przed paroma laty, spotkałem na ulicy osobę z niezwykłą powierzchownością. Był to młody mężczyzna z twarzą starego człowieka. Miał źle ostrzyżoną brodę, okulary na bakier, buty z czasów Fryderyka Wielkiego, kapelusz z czasów rewolucji francuskiej i palto krótsze od surduta. Postawą przypominał frotera szukającego roboty, a fizjognomią pesymistę, który gdy raz zafrasował się tym, że przyszedł na świat – już do dziś dnia nie odzyskał humoru. Oryginał ten nie przywitawszy się rzekł: Niech pan napisze, że trzeba by u nas założyć pismo higieniczne. Bo u nas i nie żyją podług higieny, i wcale się o nią nie troszczą. Mówiąc to, nie patrzył na mnie; potem kiwnął głową i poszedł dalej machając każdą ręką i każdą nogą w inny sposób”.

Rzadkie!

TWARDA OPRAWA PŁÓCIENNA, NA GRZBIECIE SKÓRZANY SZYLD ZE ZŁOCONĄ TYTULATURĄ

STAN DB/ naklejka na okładce, lekko podniszczona okładka, pieczęci