REYMONT - CHŁOPI T. 1-2 [komplet] ilustracje KĘDZIERSKIEGO

  • Dodaj recenzję:
  • 9416
  • Producent: ANTYKWARIAT SOBIESKI
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)

REYMONT - CHŁOPI T. 1-2 [komplet] ilustracje KĘDZIERSKIEGO

REYMONT Władysław St[anisław]

CHŁOPI. Powieść

Tom 1-2 [komplet]

Z 20 ilustr. barwnemi A.Kędzierskiego
i 75 ozdobami graficznemi Z.Kamińskiego

Warszawa br. [1928], Gebethner i Wolff, str. [6], 348, [1], tabl. 10; [6], 450, tabl. 10., format 22 x 30 cm

Najbardziej okazała, piękna edycja powieści, za którą autor otrzymał literacką Nagrodę Nobla za rok 1924- i jedna z najładniejszych polskich ksiażek ilustrowanych zarazem. Tablice kolorowe, liczne jednobarwne zdobienia w tekście. Książka jest pięknie drukowana, dużą czcionką, na dobrym papierze.

Strona graficzna książki to wspólne dzieło Apoloniusza Kędzierskiego (1861-1939) i Zygmunta Kamińskiego (1888-1969). Kędzierski - uczeń Brandta, Gersona i Aleksandra Kamińskiego, stworzył cykl 20 akwarel obejmujących pejzaże i sceny rodzajowe z życia wsi reprodukowanych na barwnych tablicach. Kamiński, uczeń m. in. Mehoffera, malarz, rysownik i grafik zaprojektował okładkę, kartę tytułową, inicjały i liczne ozdoby graficzne w tekście z motywami zaczerpniętymi ze sztuki ludowej. Prace obu artystów świetnie się uzupełniają tworząc dzieło niebagatelne i przemyślane od strony graficznej.
Oprawa
wg proj. Z.Kamińskiego.

TWARDA OPRAWA PEŁNA SKÓRA WSPÓŁCZESNA NA WZÓR OPRAWY WYDAWNICZEJ Z EPOKI, BOGATE ZŁOCENIA GRZBIETÓW I PRZEDNICH LIC O CHARAKTERZE LUDOWYM. OZDOBNA WYKLEJKA W TZW. PAWIE OKO. OBCIĘCIA KART BARWIONE.

Stan BDB/ BDB-/ EFEKTOWNY EGZEMPLARZ KOLEKCJONERSKI