STEINHAUS - KALEJDOSKOP MATEMATYCZNY wyd. 1938

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 15017
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)
  • szt.
  • 2 999,00 zł

STEINHAUS - KALEJDOSKOP MATEMATYCZNY wyd. 1938

STEINHAUS H[ugo]

KALEJDOSKOP MATEMATYCZNY

Lwów-Warszawa 1938. Książnica-Atlas, str. 135, [1] + załączniki luzem; format 17,5 x 24,5 cm

Pierwsze wydanie słynnej książki wybitnego matematyka szkoły lwowskiej.

Kalejdoskop matematyczny to książka przedstawiająca zagadnienia matematyki, wydana w języku polskim w 1938 r. we Lwowie nakładem Książnicy Atlas i jednocześnie, pt. Mathematical Snapshots (dosł. Migawki matematyczne), wydrukowana również we Lwowie, w języku angielskim, na zamówienie amerykańskiego wydawnictwa G. E. Stecherta. W ciągu ponad 60 następnych lat ukazała się w kolejnych, poprawianych i rozszerzanych wydaniach, w przekładach na kilka języków.

"'Kalejdoskop' okazał się wielkim sukcesem. Został przetłumaczony na dziesięć języków [...]. W Polsce miał cztery wydania" (M. Urbanek "Genialni", War. 2014, s. 88-89).

W przedmowie do ostatniego polskiego wydania ”Kalejdoskopu” (1989) J. Łukaszewicz pisał:

„’Kalejdoskop matematyczny’ wydawany był na całym świecie w różnych wersjach językowych z pominięciem tylko naszego kraju i języka polskiego. Powody tej dyskryminacji są niezrozumiałe, a krzywdy wyrządzone pokoleniom młodzieży, które nie mogły czytać ‘Kalejdoskopu matematycznego’ są niewymierne”. Swoje rozważania kończy stwierdzeniem: „Będę się cieszył, jeżeli w dobie komputerów osobistych i magnetowidów czytelnik znajdzie przyjemność w kontemplacji niepowtarzalnych obrazków jakie daje kalejdoskop – zapomniana dziś zabawka z przedwojennych straganów jarmarcznych i książka z obrazkami pozwalająca podziwiać głębię, piękno i użyteczność matematyki”.

Kalejdoskop matematyczny, jak to określił sam autor w przedmowie do III wydania, „(...) nie chce być ani planowym wykładem jakiegoś działu matematyki, ani popularnym opracowaniem zagadnień tej nauki. Jest to książka z obrazkami. Główne jej zadanie, mianowicie uwidocznienie matematyki (...) stoi na pierwszym planie (...)”

Zgodnie z tym założeniem podstawą treści książki są ilustracje, których pierwsze wydanie polskie liczyło 180, czwarte zaś już 391. Są to szkice, wykresy, fotografie modeli geometrycznych, schematy urządzeń i in. Towarzyszą im omówienia wyjaśniające znaczenie rysunków, opisujące problemy matematyczne, których one dotyczą i zawierające pytania zachęcające czytelnika do dalszych przemyśleń.  

Oferowany egzemplarz zawiera załączniki, m.in. pomijany w następnych wydaniach przestrzenny dwunastościan. 

Bardzo rzadkie!

MIĘKKA OPRAWA WYDAWNICZA

Stan DB/ otarcia, naddarcia oprawy, zażółcenia kart