TARKOWSKI Andriej- DZIENNIKI

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 11386
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)
  • szt.
  • 499,00 zł

TARKOWSKI Andriej- DZIENNIKI

TARKOWSKI Andriej

DZIENNIKI

Warszawa 1998, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, str. 560

Przełożył i opracował: Seweryn Kuśmierczyk

"Przez ostatnich kilkanaście lat życia (1970-1986) Andriej Tarkowski prowadził dziennik. Były to codzienne notatki, zapiski, rysunki czynione w notatniku lub na stronach kalendarza. Dotyczyły aktualnej pracy artystycznej, projektów i zamierzeń, a także codziennych trosk i kłopotów. Życie i twórczość wzajemnie się tu przenikają, tworząc nierozerwalną całość.

"Dzienniki" są niezbędnym dopełnieniem wiedzy o dziele życia Tarkowskiego. Jego wrażliwość i geniusz twórczy ukazują tu fascynujące, nieznane dotąd oblicze. Możemy - wstępując do pracowni reżysera, śledząc jego myśli, marzenia i sny - towarzyszyć narodzinom znanych z ekranu arcydzieł. To niezwykła możliwość wejścia w intymną, zazwyczaj pilnie strzeżoną, zamkniętą przed wzrokiem niepowołanych sferę życia artysty. Tym większa, że na stronach "Dzienników" Tarkowski jest szczery. Nie były to zapiski sporządzane z myślą o późniejszej publikacji.

"Dzienniki" zostały opracowane naukowo. W przypisach znajdują się informacje o pojawiających się w notatkach reżysera osobach i wydarzeniach, zlokalizowane są cytaty, podane informacje, które przybliżają czytelnikowi opisywane przez Tarkowskiego fakty.

Książka zawiera także indeks nazwisk i tytułów, indeks filmów, prac i twórczych zamierzeń artystycznych reżysera oraz kalendarium życia i twórczości Tarkowskiego. " Nota wydawcy na ostatniej str. okładki.

Stan DB+/ przygięcie przy grzbiecie